Daily Shaarli

All links of one day in a single page.

September 1, 2022

ealpy.cz
thumbnail

Pro mnoho lyžařů nejen z České republiky znamená zima a zimní dovolená především skvělé lyžování v Alpách. Alpy jsou naše nejbližší velehory, do nichž se mohou Češi vypravit za prvotřídními zimními radovánkami. Každým rokem od nás cestují do Alp a jejich lyžařských středisek desetitisíce příznivců sjezdového a běžeckého lyžování, stejně tak jako dalších zimních sportů.

Alpy se táhnou z jižní Francie směrem na východ. Pokračují přes Švýcarsko, Itálii, Rakousko a Německo až do Slovinska. Ve všech těchto zemích se nacházejí nejrůznější více či méně známá lyžařská střediska, do kterých nejen v zimních měsících cestují strávit svou dovolenou, nebo třeba jen prodloužený víkend, i milovníci hor z České republiky.

Nejblíže k nám leží pochopitelně Alpy v Rakousku. Rakousko nabízí přes 20.000 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti a moderní infrastrukturu pro lyžování. Protože k nám leží skutečně blízko, z jižních Čech jsou to do opravdového alpského lyžařského střediska v Rakousku asi 3 hodiny jízdy autem. Čeští lyžaři si z tohoto důvodu oblíbili Rakousko i na lyžařské prodloužené víkendy.

Druhou nejoblíbenější destinací pro zimní dovolenou a lyžování je Itálie. Sjezdovky v Itálii jsou vyhlášené svou kvalitou a sami Italové je navíc na každý den ještě pečlivě připravují. Alpy v severní Itálii u nás známe spíše jako Dolomity. A tato oblast patří, co se lyžování týče, ke špičce nejen v Evropě, ale dokonce celosvětově.

Nejvzdálenější alpskou zemí z pohledu českých lyžařů je Francie. Francouzská lyžařská střediska se proslavila nejen svými obrovskými rozměry a širokými možnostmi lyžování ve volném terénu, ale také blízkostí zdejších ubytování ke sjezdovkám. Cesta vlastním vozem do francouzských Alp sice trvá déle, ovšem odměnou vám bude ubytování přímo na sjezdovce a možnost lyžovat na desítkách kilometrů sjezdovek v rámci jediného skiareálu.

Další možnosti lyžování v Alpách, které však Češi zatím tak často jako třeba Rakousko nebo Itálii nevyužívají, představují Švýcarsko, Německo a Slovinsko. Švýcarsko se může pyšnit více než dvěma desítkami vrcholů, přesahující svou výškou 4 kilometry. Německo je zase známé příznivými cenami za lyžování. A současně leží k České republice taktéž poměrně blízko. Slovinsko pak na své objevení pro lyžování mezi Čechy zatím víceméně čeká.